Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Ludwig van Beethoven

5 posters

Go down  Teade [Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1]

1Ludwig van Beethoven Empty Ludwig van Beethoven Kolm 27 Okt - 16:58

annaliisa

annaliisa
Superstaar

Ludwig van Beethoven (arvatavasti 16. detsember 1770 Bonn26. märts 1827 Viin) oli saksa helilooja. Ta on üks Viini klassikutest.

Elulugu

Beethoveni noorus oli karm, pere oli pidevalt majanduslikes raskustes. Beethoveni isa oli tema esimeseks klaveri- ja viiuliõpetajaks ning püüdis temast imelast teha.Esmakordselt andis Ludwig kontserdi 7-aastaselt. Esimene tõsine õpetaja oli Bonni õukonna organist Christian Gottlob Neefe, kes lasi ka Ludwigil end teenistustel asendada. Tänu Neefele sai ta õukonnas klavessiinimängija koha. Bonni ülikoolis vabakuulajana läbis ta filosoofia, kirjanduse, prantsuse, itaalia ja ladina keele kursused. 19-aastaselt sai temast perekonnapea.Beethoveni loomeprotsess oli suhteliselt aeglasem ja vähem mahukas kui Haydnil ja Mozartil,kuid tema teosed on arendatumad ja pikemad. Muusika iseloomulikeksjoonteks on: selgelt välja joonistatud karakterid; jõulisedfilosoofilise alatooniga konfliktid; pateetilisus ja heroilisus.Beethoven oli oma aja muusikamaailmas üks mässajaid. Oma poliitilisteltvaadetelt oli ta uue aja inimene, kes ei tunnistanud seisuslikkevahesid."Kui geniaalsus on olemas, pole tähtis, kas see avaldub sügavusesnagu Bachil, kõrguses nagu Mozartil või kõrguses ja sügavuses naguBeethovenil" – SchumannKui kahekümne kahe aastane Ludwig van Beethoven 1792. aastal Viini asus, kogus ta kuulsust ennekõike kui virtuoosne kontsertpianist. Tema esimene avalik kontsert Viinis toimus 1795. aastal. Järgnevatel aastatel esines ta palju Viinis, Prahas, Dresdenis, Leipzigis ja Berliinis, kuid peamiselt siiski väiksematele aristokraatide seltskondadele ning õukonnale.Beethoveni autoriõhtuid, mida ta Viinis elades korraldas, kutsuti"muusikalisteks akadeemiateks". Beethoven sellistele kontsertidele vägaolulist rõhku ei pannud: saavutades ruttu oma teostega tuntuse, võis taelada oma teoste kirjastamisest saadavatelt tuludelt ning metseenideltannetustest.Viini muusikaelu kirjutamata reegel oli, et enne kontserti lugu eikirjastatud. Veelgi enam – mis puutub Beethoveni klaverikontsertidesse,siis visandas ta klaveripartii enne esmaesitust vaid eskiisi näol. ÜheBeethoveni assistendi-muusiku kirja kohaselt oli ta ühel"muusikaakadeemia" kontserdil Beethoveni lehepööraja ning tema suureksimestuseks nägi pärast järjekordset lehe keeramist uuel lehel vaidarusaamatuid märkusi ning soolodest oli kirja pandud vaidsisseastumiste esimesed taktid. Pärast esmaettekannet lood kirjastati,kuid trükist ilmusid vaid orkestripartiid ning klaveripartii(loomulikult ilma kadentsideta); partituurid klaverikontsertidestnäiteks kirjastati alles 19. sajandi keskpaigas. Oma kuulsad viisklaverikontserti kirjutas Beethoven umbes viieteistkümne aasta jooksulalates 1794. aastast. Enne seda oli ta 14-aastasena esitanud Bonnikuurvürsti õukonnas Es-duur klaverikontserdi.

Periodiseering

Ludwig van Beethoveni elu ja loomingu võib jagada 4 perioodi:1. 17701792 Bonni periood (kujunemisaastad).1787. aastal kohtus Viinis Mozartiga. Kirjutas sel perioodil umbes 50 teost.2. 17921802 Viini I periood (varane looming).Elas vabakunstnikuna Viinis, kus aasta jooksul õppis Haydni juures. Vokaalmuusikat õpetas Antonio Salieri. Elatus kontsertidest ja teoste honorarist. 1800 esines esimest korda avalikkuse ees. 1795. aastal hakkas märkama oma kuulmisvaegust.Tähtsamad teosed: 20 klaverisonaati, 3 klaverikontserti, 2 sümfooniat (kokku üle 100 teose).3. 18021812 Viini II periood (loomingu kõrgaeg).Tähtsamad teosed: oratoorium "Kristus Õlimäel" (1803), 3. sümfoonia, mille pühendas esialgu Napoleonile, ooper "Fidelio" ("Leonore"), sümfooniad nr 4; nr 5; nr 6; nr 7; nr 8.Kohtus Goethega (muusika tragöödiale "Egmont"). Sündis enamik kuulsaid teoseid. Sai tuntuks Inglismaal ja Prantsusmaal. Olid ebaõnnestunud romantilised suhted, mis on mõjutanud ka loomingut.4. 18131827 Viini III periood (hiline looming).Loominguline kriis 1813–1815. Kirjutas väga vähe. Pärast venna surmatuli tal kasvatada vennapoega, kes talle meelehärmi valmistas. Jõudisoma kuulsuse haripunkti. Aastad olid majanduslikult edukad.Tähtsamad teosed: Laulude tsükkel "Kaugele armsamale" (1816), Missa Solemnis (1823), 9. sümfoonia (1824), muusika Goethe "Faustile". Tervis halvenes, kurdistus lõplikult. Hakkas jooma ja tõmbus endasse. See periood on loomingus kui klassitsismilt üleminek romantismile. Seda on ka nimetatud heroilise ja patriootilise muusika ajajärguks. Beethoven suri 26. märtsil 1827.
Looming




Ludwig van Beethoven 220px-Beethoven

2Ludwig van Beethoven Empty Re: Ludwig van Beethoven Nelj 28 Okt - 7:48

laura

laura
Nigga

Ütleme, et pole suurem asi fänn. Very Happy

3Ludwig van Beethoven Empty Re: Ludwig van Beethoven Nelj 28 Okt - 7:48

Viltsu

Viltsu
Talent

I like him, a lot Razz Vahepeal olin täiesti sõltuvuses Beethoveni muusikast. Very Happy

4Ludwig van Beethoven Empty Re: Ludwig van Beethoven Nelj 28 Okt - 10:00

Transparent

Transparent
Tõusev talent

Olen siiamaani sõltuvuses ta sümfooniatest Smile

5Ludwig van Beethoven Empty Re: Ludwig van Beethoven Teis 2 Nov - 19:28

0-g

0-g
Kohalik talent

Uh, Beethoven Very Happy.
9.sümf , Moonlight sonata ja Pateetiline sonaat . its all 5+ .

tore et mul muusikaajaloo tunnid on Very Happy

Sponsored content



Tagasi üles  Teade [Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1]

Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele